39 - پیام , 342 - نظر

۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹

داستان خرید ما از فروشگاه "نگین شهر" و خدمات پس از فروش "سام سرویس"

 

روزی روزگاری یک آدم خوشبین در شرکتی کار می کرد. واحد حسابداری آن شرکت، برای خرید یک پرینتر خوب از ایشان مشورت خواست. آقای خوشبین، که مهارت زیادی در جستجو در اینترنت داشت(یا حداقل فکر می کرد دارد!) به جستجو در اینترنت پرداخت و چند نمونه از پرینترهایی که مناسب کار بود را معرفی کرد.

کار وارد جریان خرید شد و پس از استعلام قیمت گرفتن قرار بر این گشت که پرینتر سامسونگ SAMSUNG-SCX-6122FN با گارانتی شرکت معظم "سام سرویس" از فروشگاه معتبر "نگین شهر" واقع در ایرانشهر خریداری گردد.

خلاصه پرینتر خریداری شد و آوردند. یک پرینتر خیلی زیبا و نو که نصب کردند و همگی خوشحال بودند چرا که آنچه خوبان همه داشتند از یرینت، فاکس و کپی و اسکن همه را یکجا داشت.

تا اینکه چند روزی بعد هنگامی که از امکان کپی و اسکن آن برای اولین بار استفاده کردند متوجه شدند که خیلی کمرنگ و بی جان است. گفتند شاید مربوط به تنظیمات باشد. تنظیمات را کلی اینور و آنور کردند ولی به جایی نرسیدند. به آقای خوشبین مراجعه کردند و موضوع را با او مطرح کردند. آقای خوشبین هم به طبع عادت اینترنت را مورد جستجو قرار داد ولی اثری از آثار تنظیمی که اسکن و کپی را پررنگ تر کند نیافت که نیافت.

دیگر ناامید همگی متفق شدند که ایراد از پرینتر است و گفتیم چه جای غم که سام سرویس باشد پشتیبان!

تماسها با آقای میم از فروشگاه نگین شهر آغاز گشت. امروز به فردا و فردا به پس فردا افتاد. خلاصه کلی پیگیری بی نتیجه انجام شد و چیزی جز سرگردانی نصیب نگشت.

گفتند خوب این فروشنده است. می رویم سراغ صاحب گارانتی یعنی سام سرویس . تماسها با سام سرویس هم آغاز شد. بعد ازکلی کشمکش و ارائه کارت گارانتی و شماره سریال و صحبت کردن با این و آن، در نهایت تعجت عرضه کردند که گارانتی دستگاه به پایان رسیده است . خلاصه از ما اصرار که این دستگاه یک ماه هم نشده است که از کارتون در آمده است و از سام سرویس انکار که این سریال اعلام شده گارانتی اش تمام شده است.

آقای خوشبین هم که در جریان کار بود، گفت شاید اشتباهی شده است و خودش کمر همت برای پیگیری کار بست. بعد ازکلی تماس پی در پی قرار شد که کارشناسی برای رویت پرینتر بدحال به شرکت بیاید. روز بعد آقای کارشناس که انسان مثبت و خوبی بود آمد. ایشان پس از معاینه، از اسکن و کپی بی جان پرینتر منقلب شد و کارت گارانتی را گرفت و قول پیگیری دارد.

آقای کارشناس چندباری برای عیادت پرینتر آمدند و گفتند که پیگیر هستند و انشالله به نتیجه می رساند. تا اینکه روزی ایشان تشریف آوردند و ناامید به ما گفتند که سام سرویس زیر بار نمی رود و از پذیرش پرینتر بیمار سرباز می زند.

 آقای خوشبین بهت زده به ایشان گفت: مگر کارت گارانتی و فاکتور خرید را نشانشان ندادید؟ 

آقای کارشناس گفت: من خیلی پیگیری کردم، اما چون از زمان خروج سریال این پرینتر از انبارشان یکسال گذشته، آن را قبول نکردند.

آقای خوشبین در حالیکه چشمانش از حدقه داشت درمی آمد گفت: مگر زمان گارانتی از تحویل کالا محاسبه نمی شود؟

کارشناس با ظاهری اندوهگین گفت: ظاهرا فروشگاه نگین شهر پرینتر ها را خریده و نگه داشته که گران شود بعد بفروشد! سام سرویس هم گفته برایش تعمیر این پرینتر نمی صرفد!!

آقای خوشبین در حالیکه عینک خوشبینش داشت از چشمش می افتاد، عصبانی از اتاق خارج شد. در بیرون اتاق نفس عمیقی کشید. عینک خوشبینی اش را روی چشمانش جا به جا کرد و به اتاق برگشت و از آقای کارشناس بابت پیگیری هایش تشکر کرد.

حالا آقای خوشبین پشت میزش نشسته است و هر چقدر فکر می کند از اینکه کجای کار او اشتباه بوده است به جایی نمی رسد و در حالیکه سرش را تکان می داد و لبهایش را روی هم می فشرد، تنهای چیزی که در نهایت از ذهن او گذشت این بود که :

 

با نهایت تاسف وجدان از جامعه ما رخت بربسته است.

این ضمانت نامه با هولوگرام هم فاقد اعتبار بود.

 

 

زمان ارسال 3:07 عصر | نظرات (56)

۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸

دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند

دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند

در تعریف عام، دیتاسنتر ها مراکز نگهداری، تجمیع، پردازش و توزیع اطلاعات و خدمات هستند.
ماهیت مصرف پهنای باند دیتاسنترها متفاوت از مصرف مشترکین اینترنت(اعم از اشخاص و سازمانها) است. چرا که در دیتاسنتر مصرف پهنای باند بیشتر در جهت ارسال اطلاعات به اینترنت است در حالیکه مصرف مشترکین اینترنت بیشتر در جهت دریافت اطلاعات است.
زیرساختهایی که یک دیتاسنتر به آنها احتیاج دارد عبارتند از:

1- زیرساخت تامین برق اضطراری
2- زیرساخت خنک کننده
3- زیرساخت امنیتی
4- زیرساخت شبکه داخلی
5- و از همه مهمتر زیرساخت پهنای باند که همانند خونی است که در شریانهای دیتاسنتر در جریان است.

از زمان ظهور 3 دیتاسنتر اصلی ایران (DPI, Fanava, Parsonline) نزدیک به چهارسال می گذرد. ولی با آنکه این دیتاسنترها در زمینه توسعه زیرساختهای اولیه خود توفیقات چشم گیری دارند، ولی هنوز به شدت از فقر پهنای باند رنج می برند.

اما علت این فقر پهنای باند چیست؟

 • در واقع علت اصلی کمبود پهنای باند نیست بلکه گرانی آنست، که متولیان دیتاسنترها را در تامین پهنای باند دچار مشکل کرده است، چرا که هم اکنون پهنای باند، 4 تا 10 برابر قیمت جهانی آن (براساس میزان خرید) از طرف مخابرات به دیتاسنترها عرضه می گردد.

  میزان پهنای باند
  نوع
  قیمت ماهانه
  155 مگابیت
  اینترنت یا خارجی
  یا به عبارت دیگر ترافیکی مبدا یا مقصد آن در خارج از کشور باشد.
  46 میلیون تومان
  155 مگابیت
  اینترانت یا داخلی
  یا عبارت دیگر ترافیکی که مبدا و مقصد آن در داخل کشور هست
  5/3 میلیون تومان
  34 مگابیت
  اینترنت یا خارجی
  یا به عبارت دیگر ترافیکی مبدا یا مقصد آن در خارج از کشور باشد.
  14 میلیون تومان
  34 مگابیت
  اینترانت یا داخلی
  یا عبارت دیگر ترافیکی که مبدا و مقصد آن در داخل کشور هست
  3/1 میلیون تومان

  اما حتی اگر تعرفه گران بالا از دید انصاف در مورد دیتاسنترهای اعمال می شد، باز هم به نحو موثری از چالش امروز دیتاسنترهای می کاست. چرا که به گواهی تحلیل ترافیک دیتاسنترهای فعلی به جرات می توان گفت که بیش از 80 درصد این ترافیک، داخلی یعنی بین دیتاسنتر و نقطه ای در داخل کشور تبادل می شود و تنها 30 درصد آن خارجی است.
  اما متاسفانه طراحی نادرست نظام ترافیک داخلی عملا امکان بهره برداری آن را برای دیتاسنترها ناممکن کرده است و متاسفانه شرکت مخابرات هم این واقعیت را نادیده می گیرد و با تعرفه ترافیک خارجی برای دیتاسنترها صورت حساب صادر می کند.
  در واقع اگر به این واقعیت که اکثر ترافیک دیتاسنترهای مبدا داخلی دارد توجه کنیم و بر اساس آن قیمت ها را محاسبه کنیم، باید به رقمی کمتر از 12 میلیون تومان در ماه برای 155 مگابیت رسید.
  در حالیکه هم اکنون با رقم 14 میلیون تومان در ماه تنها پهنای باند 34 مگابیت ناچیز به دیتاسنتر می رسد.

  اما چرا 34 مگابیت برای یک دیتاسنتر ناچیز است؟

  در دیتاسنتری با این میزان پهنای باند (در مقابل این هزینه گزاف) در ساعات پیک مصرف با فرض اینکه هر سرور مصرفی معادل 2 مگابیت داشته باشد، تنها می توان 17 سرور فعال داشت. در حالیکه چنین دیتاسنتری برای پذیرایی از 500 سرور طراحی شده است. این تفاوت فاحش، علت اصلی معطل ماندن سرمایه گذاری ها در این صنعت و عدم رشد کیفیت خدمات آن در کشور است.
  حرف اصلی این مقاله، حمایت دولت با سوبسید یا عمل به وعده پوچ چهارسال پیش که قرار بود یک پهنای باند 155 مگابیتی رایگان به دیتاسنترها تعلق بگیرد نیست. بلکه لحاظ واقعیت ها در قیمت گذاری است.
  امیدواریم مسوولین خدوم شرکت مخابرات با اصلاح نظام تعرفه پهنای باند دیتاسنتر ها یکی از بزرگترین موانع رشد این صنعت در کشور را از میان بردارند.

   دیتاسنتر داخلی
 • زمان ارسال 11:40 صبح | نظرات (8)

  ۱۲ آذر ۱۳۸۶

  معرفی یک سایت خوب برای سرویس های Ping، Traceroute

   

  سایت  http://lookingglass.level3.net  که متعلق به بک بون Level3 است دارای ابزارهای خوبی برای سرویسهای Ping، TraceRoute است که به عنوان مثال به شما امکان می دهد تا از جاهای متعددی اقدام به Ping کردن یک IP نمایید.

  با تشکر از آقای امیری مقدم از دیتا سنتر داده پردازی ایران

  زمان ارسال 2:05 عصر | نظرات (2)

  ۲۹ مهر ۱۳۸۶

  Courage

  "Every once in a while someone on the team will have a crazy idea that just might slash the complexity of the whole system. If they have courage, they'll try it out. It will work."

  Kent Beck

  زمان ارسال 6:52 عصر | نظرات (0)

  ۲۲ شهریور ۱۳۸۶

  آزادی انتخاب

   

  یکی از بزرگترین تجربه های همه عمر من که زندگی ام را  متحول کرد زمانی بود که در هاوایی مطالعات دانشگاهی می کردم. روزی در کتابخانه ای قدم می زدم و کتابهای یک قفسه را نگاهی می کردم. در میان کتابها، کتابی توجه مرا جلب کرد. هنگامی که آن کتاب را ورق می زدم، چشمم به جملاتی از کتاب افتاد که بی نهایت روی من تاثیر گذاشت و  زندگی ام را زیرورو کرد.
  من آن جملات را بارها و بارها خواندم. آن جملات این ایده ساده را مطرح می کرد که همواره بین محرک و واکنش فاصله ای وجود دارد. کلید رسیدن به رستگاری و سعادت ما در نحوه استفاده از این فاصله نهفته است. این ایده وجود مرا با نیرویی تازه و باورنکردنی پر کرد. گویی انقلابی درونی در من ایجاد شد. من بارها و بارها به آن فکر کردم. من در آن فاصله ایستادم  و به محرک نگریستم. چنین شد که زندگی من برای همیشه دگرگون شد.

  میان محرک و پاسخ فاصله ای وجود دارد.

  در این فاصله آزادی و قدرت ما قراردارد که به هر شکل که می خواهیم انتخاب کنیم.

  در این انتخاب ها است که رشد و سعادت ما رقم می خورد.

   

  برگرفته از کتاب هفت عادت مرمان موثر دکتر استفان کاوی

  زمان ارسال 11:30 صبح | نظرات (3)

  ۷ فروردین ۱۳۸۶

  اصول 14 گانه شادروان دمینگ در مدیریت

   

  1-      ایجاد عزم و اراده همیشگی و مستمر، برای ارتقا کیفیت در تولید کالا یا خدمات با هدف اینکه توانمندی لازم را برای رقابت در بازار به دست آورد و تجارت شرکت و موسسه به قوت خود باقی و پایدار بماند و علاوه بر آن اشتغال جدید هم بوجود آورد.

  2-      به کارگیری فلسفه جدید که بر اساس آن دیگر نمی توانیم اشتباهات مرسوم خود را با این عنوان که اینها اشتباهاتی کوچک و در حد قابل قبول! هستند؛ توجیه کنیم. با این دیدگاه حد قابل قبولی برای اشتباه در در مواردی مانند زیر وجود ندارد:

  ·         ضایعات

  ·         مواد معیوب

  ·         کار معیوب

  ·         محصول نامرغوب

  ·         کارکنانی که آموزش ندیده انند و کار خود را بلد نیستند و می ترسند سووال کنند.

  ·         خسارات جابجایی ها

  ·         شیوه های آموزش قدیمی ضمن کار

  ·         مدیریتهایی که در شرکت پایه و اساس بنیادی ندارند و هر آن ممکن است تعویض یا اخراج شوند.

  ·         مدیران منتظر شغل

  3-      باید از تکیه بر تحمیل کیفیت با بازرسی و مچ گیری افراد دست کشید و ایجاد کیفیت در فرایند تولید را جایگزین آن کرد.

  4-      باید به روش رایج در خرید که در آن فقط قیمت ملاک انتخاب است، پایان داد و به جای آن باید به کاهش قیمت کل تمام شده فکر کنیم. روابط با فروشندگان و تامین کننده  مواد مورد نیاز، بایستی بر داد وستد دراز مدت بر پایه اعتماد و دلبستگی متقابل باشد.

  5-      روش تولید، یا ارائه خدمت را باید به صورت پیوسته بهبود بخشید تا کیفیت بالا رود، بهره وری افزایش یابد و قیمت تمام شده کاهش پیدا کند.

  6-      استقرار مداوم روش آموزش ضمن خدمت در شرکت.

  7-      برقراری روش رهبری با این دیدگاه که کار مدیریت سرپرستی و نظارت نیست بلکه وظیفه مدیریت رهبری است. یک رهبر باید تلاش کند تا موانع و مشکلاتی را که باعث می شوند کارگران از کاری که انجام می دهند خوشحال نباشند و به آن افتخار نکنند،  از میان بردارد(اصل 12). یک رهبر باید در کاری که بر عهده دارد، حرفه ای باشد و نیز اختیار کامل داشته باشد.

  8-      ترس و نگرانی را از سازمان خود دور کنید تا کارکنان بتوانند با خیال آسوده و موثر برای سازمان کار کنند.

  9-      سدها و دیوارهای جدایی و نفاق را بین واحدهای مختلف سازمان فروریزید. افراد واحدهای پژوهش، طراحی و تولید باید بصورت یکپارچه مانند یک تیم کارکنند تا موانع و مشکلات تولید محصول و خدمات ، یا چگونگی استفاده از آنها را پیش بینی کنند و رفع نمایند.

  10-  از شعار دادن و موعظه کردن خودداری کنید. نصیحت اثر معکوس دارد و باعث ایجاد روابط نامطلوب بین کارکنان با یکدیگر از یک طرف و کارکنان و مدیریت از طرف دیگر می شود چرا که تقصیر بسیاری از دستاوردهای کم بهره و بی کیفیت به گردن سیستم های موجود است و برای بهبود آنها کاری از کارکنان ساخته نیست و اساسا خارج از اختیارات و مسوولیت های آنهاست.

  11-  از برقراری استانداردهای کمی(سهمیه) برای تولید خودداری کنید. همچنین از به کارگیری روش مدیریت بر اساس هدف گذاریMBO پرهیز نمایید.

  12-  سدها و موانعی که باعث می شود کارگران، مدیران و مهندسان از کاری که انجام می دهند رضایت خاطر نداشته باشند، از میان بردارید. باید مسوولیت سرپرستان از مراقبت صرفا کمی، به توجه کیفی تغییر پیدا کند. از مقایسه و ارزیابی افراد خودداری ورزید و ارزیابی مشاغل یا مدیریت بر اساس هدف را رها کنید.

  13-  یک نظام آموزشی و خودبهسازی جدی و قوی به وجود آورید.

  14-  ترتیبی دهید که همه در فرایند دگرگونی در مدیریت مشارکت داشته باشند، به یاد داشته باشید که این دگرگونی کار همه افراد سازمان است.

  زمان ارسال 3:55 عصر | نظرات (14)

  ۲۴ اسفند ۱۳۸۵

  Persians against 300

  Frank Miller is a Liar.
  300 the movie is a Historiacal Lie.
  For more Information:
  300 the movie info

  زمان ارسال 3:49 عصر | نظرات (3)

  ۳۰ بهمن ۱۳۸۵

  Applet Security

  Applet is executable object which is run on client,
  Like ActiveX, it must be restricted to prevent from computers damaging your computer.
  For this reason, any Applets have their own permissions and restricted to work in the domain which they loaded from.
  System security prevents any Applet to bad action on your system.
  Applets need Java Runtime Environment (JRE) to execute and JRE controls their permission.
  In this manner, Applets are categorized in two groups:
  • Signed applet.
  • Unsigned Applet.

  For any information about Signed Applet you can visit http://mindprod.com/jgloss/signedapplets.html.
  Here our concern is unsigned Applet.
  When your browser reach to applet in a page, automatically execute JVM (Java Virtual Machine) and run applet in it.
  Basically any applet had some access. For example it can connect to its, host server(the domain which is loaded from) and communicate with it.
  But it can not connect to other servers also. It can not access to your files, in your computers.
  Even it can not work with your clipboard, and you can not Cut, Copy or Paste, to or from clipboard.
  If you want to permit an applet to do some of restricted action, you must sign int or change your security parameters.
  In order to do this, you should edit "java.policy" file on "JRE\lib\security\" directory.
  For example you want to grant access to applet from "http://mydomain.tld" to connect to any other servers, you must add these lines to "java.policy":

  grant codeBase "http:// mydomain.tld/-" {
      permission java.net.SocketPermission "*", "accept,listen,connect,resolve";
              //permission java.security.AllPermission;
  };
   
  After this, restart your system and enjoy freed Applet in “http://mydomain.tld”; but at your own risk.

  زمان ارسال 10:20 صبح | نظرات (0)

  مدعی

   

  با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی

  تا  بی خبر  بمیرد  در درد  خود پرستی

   

  زمان ارسال 10:02 صبح | نظرات (2)

  ۲۷ آبان ۱۳۸۵

  Some notes on using SMConvertorWizard_ME

  SMConvertorWizard_ME is a tool to convert mailbox contents from MailEnable to SmarterMail.
  We user this tools after switching our mail server to SmarterMail. When you used this folder, We strongly recommend to backup the domainlist.xml (in C:\Program Files\SmarterTools\SmarterMail\Service) because this tools will overwrite this file so you may lose the domain list in SmarterMail.
  Also the format of the XML structure of rewritten file is different from its originally generated by Plesk.
  Unfortunately this tool could not convert multi domains at the same time and we forced to convert one domain at the same time.
  That was very awful for 284 domains and it took one working day of us to complete.

  زمان ارسال 2:48 عصر | نظرات (4)