39 - پیام , 342 - نظر

۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸

دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند

دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند

در تعریف عام، دیتاسنتر ها مراکز نگهداری، تجمیع، پردازش و توزیع اطلاعات و خدمات هستند.
ماهیت مصرف پهنای باند دیتاسنترها متفاوت از مصرف مشترکین اینترنت(اعم از اشخاص و سازمانها) است. چرا که در دیتاسنتر مصرف پهنای باند بیشتر در جهت ارسال اطلاعات به اینترنت است در حالیکه مصرف مشترکین اینترنت بیشتر در جهت دریافت اطلاعات است.
زیرساختهایی که یک دیتاسنتر به آنها احتیاج دارد عبارتند از:

1- زیرساخت تامین برق اضطراری
2- زیرساخت خنک کننده
3- زیرساخت امنیتی
4- زیرساخت شبکه داخلی
5- و از همه مهمتر زیرساخت پهنای باند که همانند خونی است که در شریانهای دیتاسنتر در جریان است.

از زمان ظهور 3 دیتاسنتر اصلی ایران (DPI, Fanava, Parsonline) نزدیک به چهارسال می گذرد. ولی با آنکه این دیتاسنترها در زمینه توسعه زیرساختهای اولیه خود توفیقات چشم گیری دارند، ولی هنوز به شدت از فقر پهنای باند رنج می برند.

اما علت این فقر پهنای باند چیست؟

 • در واقع علت اصلی کمبود پهنای باند نیست بلکه گرانی آنست، که متولیان دیتاسنترها را در تامین پهنای باند دچار مشکل کرده است، چرا که هم اکنون پهنای باند، 4 تا 10 برابر قیمت جهانی آن (براساس میزان خرید) از طرف مخابرات به دیتاسنترها عرضه می گردد.

  میزان پهنای باند
  نوع
  قیمت ماهانه
  155 مگابیت
  اینترنت یا خارجی
  یا به عبارت دیگر ترافیکی مبدا یا مقصد آن در خارج از کشور باشد.
  46 میلیون تومان
  155 مگابیت
  اینترانت یا داخلی
  یا عبارت دیگر ترافیکی که مبدا و مقصد آن در داخل کشور هست
  5/3 میلیون تومان
  34 مگابیت
  اینترنت یا خارجی
  یا به عبارت دیگر ترافیکی مبدا یا مقصد آن در خارج از کشور باشد.
  14 میلیون تومان
  34 مگابیت
  اینترانت یا داخلی
  یا عبارت دیگر ترافیکی که مبدا و مقصد آن در داخل کشور هست
  3/1 میلیون تومان

  اما حتی اگر تعرفه گران بالا از دید انصاف در مورد دیتاسنترهای اعمال می شد، باز هم به نحو موثری از چالش امروز دیتاسنترهای می کاست. چرا که به گواهی تحلیل ترافیک دیتاسنترهای فعلی به جرات می توان گفت که بیش از 80 درصد این ترافیک، داخلی یعنی بین دیتاسنتر و نقطه ای در داخل کشور تبادل می شود و تنها 30 درصد آن خارجی است.
  اما متاسفانه طراحی نادرست نظام ترافیک داخلی عملا امکان بهره برداری آن را برای دیتاسنترها ناممکن کرده است و متاسفانه شرکت مخابرات هم این واقعیت را نادیده می گیرد و با تعرفه ترافیک خارجی برای دیتاسنترها صورت حساب صادر می کند.
  در واقع اگر به این واقعیت که اکثر ترافیک دیتاسنترهای مبدا داخلی دارد توجه کنیم و بر اساس آن قیمت ها را محاسبه کنیم، باید به رقمی کمتر از 12 میلیون تومان در ماه برای 155 مگابیت رسید.
  در حالیکه هم اکنون با رقم 14 میلیون تومان در ماه تنها پهنای باند 34 مگابیت ناچیز به دیتاسنتر می رسد.

  اما چرا 34 مگابیت برای یک دیتاسنتر ناچیز است؟

  در دیتاسنتری با این میزان پهنای باند (در مقابل این هزینه گزاف) در ساعات پیک مصرف با فرض اینکه هر سرور مصرفی معادل 2 مگابیت داشته باشد، تنها می توان 17 سرور فعال داشت. در حالیکه چنین دیتاسنتری برای پذیرایی از 500 سرور طراحی شده است. این تفاوت فاحش، علت اصلی معطل ماندن سرمایه گذاری ها در این صنعت و عدم رشد کیفیت خدمات آن در کشور است.
  حرف اصلی این مقاله، حمایت دولت با سوبسید یا عمل به وعده پوچ چهارسال پیش که قرار بود یک پهنای باند 155 مگابیتی رایگان به دیتاسنترها تعلق بگیرد نیست. بلکه لحاظ واقعیت ها در قیمت گذاری است.
  امیدواریم مسوولین خدوم شرکت مخابرات با اصلاح نظام تعرفه پهنای باند دیتاسنتر ها یکی از بزرگترین موانع رشد این صنعت در کشور را از میان بردارند.

   دیتاسنتر داخلی
 • زمان ارسال 11:40 صبح | نظرات (8)