39 - پیام , 342 - نظر

دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند

دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند

در تعریف عام، دیتاسنتر ها مراکز نگهداری، تجمیع، پردازش و توزیع اطلاعات و خدمات هستند.
ماهیت مصرف پهنای باند دیتاسنترها متفاوت از مصرف مشترکین اینترنت(اعم از اشخاص و سازمانها) است. چرا که در دیتاسنتر مصرف پهنای باند بیشتر در جهت ارسال اطلاعات به اینترنت است در حالیکه مصرف مشترکین اینترنت بیشتر در جهت دریافت اطلاعات است.
زیرساختهایی که یک دیتاسنتر به آنها احتیاج دارد عبارتند از:

1- زیرساخت تامین برق اضطراری
2- زیرساخت خنک کننده
3- زیرساخت امنیتی
4- زیرساخت شبکه داخلی
5- و از همه مهمتر زیرساخت پهنای باند که همانند خونی است که در شریانهای دیتاسنتر در جریان است.

از زمان ظهور 3 دیتاسنتر اصلی ایران (DPI, Fanava, Parsonline) نزدیک به چهارسال می گذرد. ولی با آنکه این دیتاسنترها در زمینه توسعه زیرساختهای اولیه خود توفیقات چشم گیری دارند، ولی هنوز به شدت از فقر پهنای باند رنج می برند.

اما علت این فقر پهنای باند چیست؟

 • در واقع علت اصلی کمبود پهنای باند نیست بلکه گرانی آنست، که متولیان دیتاسنترها را در تامین پهنای باند دچار مشکل کرده است، چرا که هم اکنون پهنای باند، 4 تا 10 برابر قیمت جهانی آن (براساس میزان خرید) از طرف مخابرات به دیتاسنترها عرضه می گردد.

  میزان پهنای باند
  نوع
  قیمت ماهانه
  155 مگابیت
  اینترنت یا خارجی
  یا به عبارت دیگر ترافیکی مبدا یا مقصد آن در خارج از کشور باشد.
  46 میلیون تومان
  155 مگابیت
  اینترانت یا داخلی
  یا عبارت دیگر ترافیکی که مبدا و مقصد آن در داخل کشور هست
  5/3 میلیون تومان
  34 مگابیت
  اینترنت یا خارجی
  یا به عبارت دیگر ترافیکی مبدا یا مقصد آن در خارج از کشور باشد.
  14 میلیون تومان
  34 مگابیت
  اینترانت یا داخلی
  یا عبارت دیگر ترافیکی که مبدا و مقصد آن در داخل کشور هست
  3/1 میلیون تومان

  اما حتی اگر تعرفه گران بالا از دید انصاف در مورد دیتاسنترهای اعمال می شد، باز هم به نحو موثری از چالش امروز دیتاسنترهای می کاست. چرا که به گواهی تحلیل ترافیک دیتاسنترهای فعلی به جرات می توان گفت که بیش از 80 درصد این ترافیک، داخلی یعنی بین دیتاسنتر و نقطه ای در داخل کشور تبادل می شود و تنها 30 درصد آن خارجی است.
  اما متاسفانه طراحی نادرست نظام ترافیک داخلی عملا امکان بهره برداری آن را برای دیتاسنترها ناممکن کرده است و متاسفانه شرکت مخابرات هم این واقعیت را نادیده می گیرد و با تعرفه ترافیک خارجی برای دیتاسنترها صورت حساب صادر می کند.
  در واقع اگر به این واقعیت که اکثر ترافیک دیتاسنترهای مبدا داخلی دارد توجه کنیم و بر اساس آن قیمت ها را محاسبه کنیم، باید به رقمی کمتر از 12 میلیون تومان در ماه برای 155 مگابیت رسید.
  در حالیکه هم اکنون با رقم 14 میلیون تومان در ماه تنها پهنای باند 34 مگابیت ناچیز به دیتاسنتر می رسد.

  اما چرا 34 مگابیت برای یک دیتاسنتر ناچیز است؟

  در دیتاسنتری با این میزان پهنای باند (در مقابل این هزینه گزاف) در ساعات پیک مصرف با فرض اینکه هر سرور مصرفی معادل 2 مگابیت داشته باشد، تنها می توان 17 سرور فعال داشت. در حالیکه چنین دیتاسنتری برای پذیرایی از 500 سرور طراحی شده است. این تفاوت فاحش، علت اصلی معطل ماندن سرمایه گذاری ها در این صنعت و عدم رشد کیفیت خدمات آن در کشور است.
  حرف اصلی این مقاله، حمایت دولت با سوبسید یا عمل به وعده پوچ چهارسال پیش که قرار بود یک پهنای باند 155 مگابیتی رایگان به دیتاسنترها تعلق بگیرد نیست. بلکه لحاظ واقعیت ها در قیمت گذاری است.
  امیدواریم مسوولین خدوم شرکت مخابرات با اصلاح نظام تعرفه پهنای باند دیتاسنتر ها یکی از بزرگترین موانع رشد این صنعت در کشور را از میان بردارند.

   دیتاسنتر داخلی
 • ارسال شده در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ - 11:40 صبح

  نظرات

  # پاسخ به: دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند  

  آقای احمدی نجات اعلام کرد
  ما به دیتا سنتر ها 155000مگابیت پهنای باند دادهایم و مدرک هم داریم
  هر کس میگوید غیر از این استثابت کند همه پهنای باند را به خانه او وصل میکنیم
  ۱۷ خرداد ۱۳۸۸ - 4:44 عصر | az jon sir shodeha

  # پاسخ به: دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند  

  همین جمله آخر یک نفر دائم فکر کند در مقابل یک نفر است اشتباهه یعنی این جمله که این کاربر az jon sir shodeha گفته :
  هر کس میگوید غیر از این استثابت کند همه پهنای باند را به خانه او وصل میکنیم

  آخه ما شا الله من هم که تازه وارد وب شدم میتونم بفهمم کی داره در این مورد راست میگه بد نیست به جای 24 ساعت خوابیدن یکم هم بیدار بود و مسائلی که دربیداری رخ می دهند را ببینیم
  ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ - 4:23 عصر | بهزاد

  # پاسخ به: دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند  

  خودمونو گول نزنیم ! چیزی به نام دیتا سنتر تو ایران وجود نداره دوستان !
  مگه نمیبینیکه مخابرات واسه یه اینترنت معمولی چقدر ملتو گول میزنه !! بابا عاقل باشید و خودتون قضاوت کنید
  ۲۱ خرداد ۱۳۸۸ - 11:23 عصر | خودمونو گول نزنیم !

  # پاسخ به: دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند  

  با سلام اصولا دیتا سنتر در ایران جایگاهی نداره و فقط اسم اون رو به یدک می کشیم - از طرفی هم هر روز ایران دایره تحریمش در مجامع بین المللی بیشتر و بیشتر میشه ! من خودم دارنده یکی از سرورهای دیتا سنتر بزرگ سافت لایر در آمریکا هستم- در مراوداتی که با مسئولین اونجا داشتم یک سوال از اونها در خصوص ایران پرسیدم در خصوص بحث دیتا سنتر و اینکه اونها علاقمند به سرمایه گذاری در ایران برای ایجاد دیتا سنترهای واقعی هستند ! و اینکه اون شخص به من یک جواب داد و انهم اینکه شما تحریم هستید و .... ( حالا من نمیدونم با این همه مشکلی که ما در ایران داریم چطور برخی از مسئولین به خودشون این اجازه رو میدن که بحث دیتا سنتر ایرانی و سیستم عامل ایرانی رو مطرح کنند !
  ۱ تیر ۱۳۸۹ - 7:34 عصر | مهران

  # پاسخ به: دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند  

  من فکر می کنم قیمت های مخابرات مثل هر چیز دیگه ای تو این مملکت قبل از اینکه حتی معقول و منطقی باشه، سیاسیه!
  بحث اینترنت ملی رو شنیدین؟ سیستم های فیلترینگ معکوس رو دیگه حتما دیدین! اینا همش یک سیاست رو دنبال می کنه. ایجاد محدودیت در دسترسی آزاد به اطلاعات.
  با توجه به کامنت مهران جان، و نمونه هایی که حتما در بسیاری از سرویس های معروف اینترنتی دیدین به نظرم این موضوع یکجورایی به صورت خودکار داره هدایت می شه!
  حرف آخر اینکه، بهتره به جای فکر کردن به دیتاسنتر ملی/اینترنت ملی/ شبکه ملی با برنامه ریزی صحیح و حساب شده از این تفکر احتجاری خارج شده و به فکر هدف گرفتن بازار جهانی باشیم.
  ۸ شهریور ۱۳۸۹ - 8:51 عصر | علی

  # پاسخ به: دیتاسنترهای داخلی و چالش پهنای باند  

  مهمترین مسئله برای یک دیتاسنتر همین پهنای باند هست وگرنه پارامترهای بعدی حله. اما موضوع این هست که شما تصور کنید همین پهنای باند فعلی به هزار و یک دلیل هر چند وقت یکبار مخابرات می بنده . چرا؟ وقتی آقای وزیر مخابرات یک کشور در زمانی که کره جنوبی داره با سرعت 34 مگابایت پهنای باند کاربری به مشتریانش ارائه میده خوب شاید درست میگه که این اینترنت دایل آپ 56 کیلو بیت هم زیاده ! البته برای آدمهای بیسوادی مثله بله زیاده که چه عرض کنم از سرش هم زیادتره. شبکه ملی هم که به غلط به اینترنت ملی مصطلح شده آخر و عاقبت همون طرح تکفا و سیستم عامل فارسی را خواهد داشت که میلیاردها تومان را به باد دادند و هنوز هیچ نتیجه ای عاید نشده است.
  ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ - 7:05 عصر | مجتبی

  ارسال نظرات

  عنوان:  
  نام:  
  آدرس الکترونیکی:
  زبان:
  توضیح:  
  لطفا متن مقابل را در زیر وارد کنید
  (کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)